İcralık Araba İhaleleri ile ilgili faydalı bilgilerİcradan araba nasıl alabilirim?

Bu soru icra ihalelerine katılmak isteyen birçok takipçinin kafasında yer edinmektedir. Bununla ilgili bilgi vermeden önce, icranın ne olduğunu belirtmek gerekiyor

Haciz nedir?

Eğer sizin herhangi bir kuruma, kişiye veya devlete borcunuz varsa icralık olma durumunuz da var demektir. İcra veya haciz kişinin mal ve haklarına icra müdürlüklerince el konulması denilmektedir. Eğer herhangi bir malınız icra müdürlüklerince el konulduysa ve belirli süreler içerisinde ödeyemediyseniz o mal icra dairelerince belirtilen sürelerde yapılan ihalelerde satışa sunulmaktadır.

İcralık Araba Nasıl Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi icra müdürlükleri tarafndan yapılan ihaleler sonucu arabalar satılmaktadır. Eğer siz de piyasa değerinin %60’ı – %40 üzerinden araba satın almak istiyorsanız bu makaleyi mutlaka okuyun. İcradan araba satın almak istiyorsanız işte yapmanız gerekenler;


1) İlgili icra müdürlüğünün ilan ettiği dosyanın numarasını bir köşeye not edin (örnek dosya numarası; Dosya No : 2011/78)

2) İhale şartnamelerinde yazan bilgilerini sakın unutmayın. Bu bilgilerde yer alan belgeleri tamamlayın.

3) İhalelere girmeden önce ilgili İcra Müdürlükleri teminat istemektedirler. (örneğin 20 bin TL’lik ihale bedeli için 1000 TL isteyebilirler)

4) Birçok icra müdürlüğü ihaleleri 5 gün aralıklarla 2 kez yapmaktadır. Buradaki amaç ilk ilk ihale tarihinde mal satılmazsa ikinci bir ihale tarihi açmaktır.

5) 1. ihale’de aracın piyasa değerinin %60’ı gibi bir bedelle ihaleye sunulur. Eğer ilk ihalede satış olmazsa 2. ihale değeri %40’a düşer.

6) Eğer aradığınız özellikte bir aracı bulduysanız, aracı görmeden ihaleye katılmayın. Bu araçlar yediemin depoları olarak adlandırılan Oto Parklarda bulunmaktadır. İcra dosyasında yer alan bilgiler özet olduğu için detaylı araştırma yapmadan ihalelere katılmayın.

7) İhalelerin açık arttırma usulüyle yapıldığını unutmayın, sunula teklifleri gözlemleyin, değerinin üstünde verilen tekliflere şüpheyle bakın. Kötü niyetli kişiler değerinin üstünde bir bedelle satın almanıza neden olabilir.

8 ) İhaleye sunulan aracın devlete olan borçlarının olup olmadığını öğrenin. Ayrıca otopark ücretinin genellikle ihaleyi kazanan kişiye ödetildiğini düşünerek hareket edin ve yanınızda otopark ücretini bulundurun.

9) KDV’nin alıcı tarafından ödendiğini unutmayın

Bu yazı icrahaberleri.net kullanıcıları için özel olarak hazırlanmıştır. Kaynak göstererek internet sitenizde yayınlayabilirsiniz. Kaynak göstermeyen kurum ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Uyarı! : Bu yazı bilgi verme amaçlıdır. İhale öncesi ve sonrası yaşanacak olumsuzluklardan İcraHaberleri.net sorumlu değildir. İhalelere katılmadan önce mutlaka icra müdürlüklerinden detaylı bilgi alınızBenzer İlanlar:

4 Comments

 1. devletmemuru dedi ki:

  kdv oranı nedir acaba bilginiz varmı birde sigorta vize extra ne masraflar cıkabilir.

 2. admin dedi ki:

  merhaba

  kdv oranları %1 ve %18 arasında değişmektedir. ekstra masraflar ihaleye sunan kurum tarafından dosya da belirtilmektedir.

 3. levent dedi ki:

  ben icralık araba satın almak ıstıyorum ama nasıl satın alcağımı bilmiyorum ıhaleye nasıl katılınır nasıls

 4. gokhan dedi ki:

  Icralik arac almak istiyorum ve listesini cinsini gormem mumkunse mail adresim atilmasini rica ederim.

Bir Cevap Yazin

 Diş Depo Market
metin2 sunucu instagram takipci satin al