Yüksek faiz icra takibini patlatır!Cari açığı dizginlemek için BDDK’nın alacağı kararlara tepkiler artarak devam ediyor. Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF) Genel Başkanı Fuat Engin, BDDK’nın tüketici kredilerinde ve kredi kartlarında yasaya ve hukuka aykırı uygulamalara karşı önlemler geliştirmek, denetlemeleri gereği gibi yapmak yerine, bankaların haksız uygulamaları nedeniyle ortaya çıkan tüketici mağduriyetlerini görmezden gelerek sorunun ortağı olduğunu ileri sürdü.

‘RAKAMLAR ORTADA’
Engin kredi kartı mağduriyetinin bir yılda %120, tüketici kredisinde ise %10 arttığını belirtip,’Resmi rakamlara göre, ‘Tüketici kredileri 830.1 milyon TL artışla 148.3 milyar TL’ye yükseldi. Anılan dönemde tüketicilerin bankalara olan toplam borcu 665.5 milyon TL artışla 194.4 milyar TL’ye ulaştı. Bunlar büyük ve ürkütücü rakamlar. Merkez Bankası kayıtlarına göre Nisan 2011 itibariyle kredi borcu nedeniyle takip sayısı 736 bin 373 kişi. Eğer faizler yükselirse bu rakamlar faiz oranı kadar artar’dedi. Faizlerin yükselmesinin en çok düşük maaşlı işçi, memur ve emekliyi vuracağını belirten Ergin,’Bu yükselişten sonra dar gelirli evine eşya almakta zorlanacak. Tatili unutacak. Hatta üstüne kıyafet almada bile düşünecek’ dedi.

RİSKE SOKULUR
Engin sözlerini ‘Bankacılık sektöründe, zorunlu karşılık ve sermaye yeterlilik oranlarının artırılmasına ilişkin yapılan düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle bankalar, tüketici kredilerine uygulanan faiz oranlarını çok kısa süre içerisinde % 0.70-0.80 oranından, şimdilik %1,10 -1,20 seviyelerine yükseltmeye başlamış. Bir başka deyişle % 50 yi aşan orandaki artışlar yoluyla, yapılan düzenleme bir anda bankalar tarafından fırsata dönüştürüldü. Yüksek faizle kredi alan ya da alacak olan tüketicinin borcunu geri ödeme zorluğuna düşme olasılığı faizlerde yapılan yüksek artış oranları nedeniyle geri dönüşleri riske sokuldu’dedi. Engin bu ‘BDDK’nın uygulamaları gerçekçi bir sonuç doğurmayacaktır’diye de uyarıda bulundu.

Kaynak : Güneş GazetesiBenzer İlanlar:

Bir Cevap Yazin

 Diş Depo Market
metin2 sunucu instagram takipci satin al