Oxford’un araştırmasıyla iklim değişikliğinin etkileri gün yüzüne çıktı: Büyük baştankaralarda yumurtlama dönemi üç hafta erkene çekildi

Oxford'un araştırmasıyla iklim değişikliğinin etkileri gün yüzüne çıktı: Büyük baştankaralarda yumurtlama dönemi üç hafta erkene çekildi

Oxford Üniversitesi’nden Kuşbilimi uzmanı Dr. Ella Cole, dünyanın üzerinde en çok araştırma yapılan ormanlarından biri olan Oxfordshire bölgesindeki Wytham Ormanı’ndaki yaptığı araştırmada her yuva ve her kuşun yumurtlaması ile yavruların yumurtadan çıkma anlarını kayıt altına aldı. Yapılan araştırma sonucu da yumurtlamadaki zamanlama değişimini ortaya koydu.

BÜYÜK BAŞTANKARALARIN ORTALAMA ÖMRÜ İKİ YILIN ALTINDA

Kuşbilimi uzmanı Cole, yaptığı açıklamada, büyük baştankaraların ortalama ömrünün iki yılın biraz altında olduğunu ifade etti.

2017’de yapılan bir evrim araştırmasında ise Wytham’daki büyük baştankaraların, Hollanda’daki büyük baştankaralara kıyasla daha uzun gagalar geliştirdiğini, bunun da kuş yemliklerini daha etkin kullanabilmelerini sağladığını ortaya koydu.

ÜRETKENLİK VE HAYATTA KALMA GÜDÜSÜNÜN DEĞİŞİMİ GÖZLEMLENİYOR

Araştırmada, doğal dünyanın iklim değişikliğine nasıl yanıt verdiğini gösteren sonuçlar da söz konusu.

Büyük baştankara projesine liderlik eden Oxford Üniversitesi’nden Prof. Ben Sheldon “Zamanla üretkenlik ve hayatta kalma güdüsünün nasıl değiştiğini ve göz gibi davranışları inceleyebiliyoruz. İklim değişikliğiyle daha sık görülen aşırı hava olaylarının kuş nüfusunu nasıl etkilediği üzerine çalışmalar yapabiliyoruz” dedi.

sizlere icrahaberleri.net farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.