Yabancı klip izletip baldızını taciz etmekten 5 yıl ceza almıştı! Enişte hakkında karar bozuldu

Yabancı klip izletip baldızını taciz etmekten 5 yıl ceza almıştı! Enişte hakkında karar bozuldu

Bayraklı’da yaşayan T.T., 2019 yılı aralık ayında annesi D.T.’ye eniştesi G.T. tarafından 2018 yılının haziran ayı ve öncesinde birçok kez elle tacize maruz kaldığını anlattı. D.T.’nin suç duyurusunda bulunması üzerine, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. İfadesi alınan T.T., eniştesinin misafirliğe geldiğinde sık sık kendini elle taciz ettiğini, ablasının evliliğinin bozulmaması için bu durumdan kimseye bahsetmediğini belirtip, “Ancak, boşanma aşamasına gelmelerinden sonra beni engelleyecek bir durum kalmadı” dedi. Soruşturmanın ardından G.T. hakkında ‘cinsel taciz’ suçundan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“YABANCI KLİPLER İZLETTİRİP TACİZ EDİYORDU”

İzmir 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmalarında ifadesi alınan T.T., savcılıktaki ifadesinde söylediklerini tekrarlayıp, “Eniştem, bana yabancı sanatçıların kliplerini izlettiriyordu. ‘Bana neden böyle şeyler izlettiriyorsun, ben ne yapacağım bunu’ dedim. Daha sonra, bir gün ablamlar bize geldiğinde tek başıma odada otururken, eniştem G.T. odaya gelip kardeşimi ve yeğenimi odadan yolladı. Göğüs bölgemi elledi. Ben de onu omuzlarından itip ‘Abi ne yapıyorsun’ diyerek tepki verdim. Ablamlar, haftada üç, dört kez bizim eve gelirlerdi ve eniştem her geldiğinde bana dokunurdu” dedi.

TACİZ İDDAALARINI REDDETTİ

G.T. ise mahkemeye verdiği savunmasında, suçlamaları reddedip, “Biz ilk etapta eşim S.T. ile anlaşmalı olarak boşanacaktık. Ancak araya maddi konuların girmesi üzerine bu çekişmeli bir boşanma haline geldi. 02 Ağustos 2018 tarihinde boşanma davamız açıldı. T.T.’ye yönelik herhangi bir cinsel istismar eylemim kesinlikle olmadı. T.T.’nin annesi D.T. ev hanımıdır. Bu nedenle de devamlı olarak evde bulunmaktadır. Dolayısıyla benim T.T.’ye, onun bulunduğu bir ortamda cinsel istismara yönelik bir eylemde bulunmam mümkün değil. Bu iddialar boşanmayla ilgili konular sebebiyle asılsızca gündeme geldi” dedi.

İTİRAZ ÜZERİNE KARAR BOZULDU

2019 yılının aralık ayında kararını açıklayan mahkeme heyeti, G.T.’ye 5 yıl 7 ay hapis cezası verdi. G.T.’nin itirazı üzerine dosya istinaf mahkemesine gitti. Kararı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, G.T. hakkında ilk derece mahkemesinin kararını bozarak, beraate hükmetti.

“İFADELERİ ÇELİŞKİLİ”

Gerekçeli kararda T.T.’nin ifadelerinin çelişkili olduğuna dikkat çekildi. Gerekçeli kararda ayrıca, “T.T., beyanı hükme esas alınan arkadaşı tanık S.S.’ye olayı anlattığını ifade etmişse de tanık olayı görmediği, beyanlarının yalnızca mağdurun kendisine anlatımından ibaret olduğunu söylemiştir. T.T., savcılıktaki ilk ifadesinde sanık G.T. kendisine annesinin yanında, ‘Beni başka erkeklerle karıştırma seni fena yaparım’ demiş ise de kovuşturma aşamasında ne tanıklardan ne de mağdurdan böyle bir ifadeye rastlanılmamıştır. Yine mağdur kovuşturma aşamasında vermiş olduğu beyanlarda G.T. tarafından şiddete uğradığını ve kollarının morardığını, Instagram hesabına el konulduğunu, kendisine yabancı klipler izletildiğini söylemişse de ilk ifadesinde bu olaylardan hiç bahsetmediği, bu açıdan mağdurun kovuşturma aşamasındaki ifadelerinin, hazırlık aşamasındaki ifadelerine göre abartılı kısımlar olduğu görülmüştür. Mağdur T.T.’nin ifadelerinde boşluklar olduğu ve ayrıntıya giremediği tespit edilmiştir” denildi.

SANIK İLE MAĞDUR VE AİLESİ ARASINDA MENFAAT ÇATIŞMASI VURGUSU

Kararda ayrıca, taciz olaylarını gördüğünü söyleyen tanık N.T.’nin mağdurun kardeşi olması nedeniyle tarafsız olmasının düşünülemeyeceği de vurgulandı. Kararda, G.T. ile mağdur T.T.’nin ablası S.T.’nin 2018 yılı ağustos ayında boşanmaya karar vermelerinin ardından mal paylaşımı konusunda çekişmeli boşanma davası sürecinin başladığı vurgulanıp, “Daha sonra T.T. ve annesi, 09 Eylül 2018 tarihinde konuyla alakalı yetkili mercilere şikayetçi olmuştur. T.T ve ailesinin sanık G.T. ile aralarında menfaat çatışması bulunmaktadır” denildi. Kararda, G.T.’nin T.T.’ye karşı iddia olunan suçu işlediğine dair kesin, inandırıcı her türlü şüpheden uzak, sanığın mahkumiyetine yeter hukuki delillerin bulunamadığı belirtildi.’

T.T’NİN AVUKATINDAN KARARA TEPKİ

T.T’nin avukatı Büşra Tuğçe Yetken, istinaf mahkemesinin kararına itiraz ettiklerini ve dosyanın Yargıtay’da incelenip son kararın verileceğini belirtip, “Aynı evin içinde olayın, mağdurun kardeşi tarafından görülmesine rağmen, tarafsız olamayacağı düşünülerek ifadelerine itibar edilmedi. Biz bu olayların tam olarak kim tarafından görülebileceğini anlamadık. Kaldı ki cinsel suçlarda tanık anlatımlarının bizzat görgüye dayalı olması aranmaz. Yargıtay’da adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” dedi.

sizlere icrahaberleri.net farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir